Hlavní rozdíly mezi kuželkami a bowlingem

 

1.Kuželky u bowlingu jsou větší než v kuželkářském sportu a dají se snadněji zasáhnout.

2.Bowlingové koule jsou větší, těžší a mají v sobě 3 otvory pro prsty. Kuželkářské koule nemají žádné otvory a musí se držet v celé dlani.

3.Kuželky u bowlingu jsou rozestavěné do tvaru trojúhelníku a je jich 10 a kuželky u kuželkářského sportu jsou rozestavěné do kosočtverce a je jich 9.

4.U bowlingu se koule může pokládat kdekoliv na dráhu, přičemž hráč nesmí překročit čáru, kde začíná dráha. U kuželek se musí koule pokládat pouze na náhozové prkno, které je umístěno uprostřed rozběžiště. Rozběžiště u kuželek může být prakticky z jakéhokoliv protiskluzového materiálu např. koberec, lino apod. a u bowlingu je to vylisovaná dřevěná hmota.

5.Bowlingová hra se skládá z deseti částí. V každé části má hráč k dispozici 2 hody. Jsou-li všechny kuželky shozeny prvním hodem (a druhý hod kola se tedy neuskuteční), je dosaženo STRIKE ("strajku"). K deseti takto dosaženým bodům se připočítávají body dosažené ve dvou následujících hodech (bonus). V jednom kole lze tedy získat max. 30 bodů (jeden strike a po něm musí následovat další dva strike). Jestliže je ke shození kuželek potřeba dvou hodů, dosáhneme spare ("sper"). K deseti takto dosaženým bodům jsou v tomto případě připočteny body dosažené v následujícím hodu. V kole, v němž je dosaženo spare lze proto dosáhnout max. 20 bodů (jeden spare a po něm jeden strike). Pokud nejsou dvěma hody shozeny všechny kuželky, je zaznamenán počet těch, které byly shozeny. Jestliže dosáhneme v desátém kole strike, máme ještě dva hody. Je-li dosaženo v desátém kole spare, máme ještě jeden hod. Maximálně lze tedy dosáhnout v jedné hře 300 bodů (samé strike).

6.Ve všech kuželkářských soutěžích se hraje tzv. sdružená disciplína. Označujeme ji např. 100 hs, což znamená, že se hraje 100 hodů sdružených. V ČR se hrají disciplíny 120 hs (všechny Kuželkářské ligy mužů, u žen v I. a II. Kuželkářské lize a I. dorostenecká liga), 100 hs (III. Kuželkářská liga žen). Sdružená disciplína se skládá vždy ze dvou disciplín - PLNÉ a DORÁŽKY. Např. v disciplíně 100 hs se hraje celkem 50 hodů do plných a 50 hodů do dorážky. Hrát do plných znamená, že všechny hody této dílčí disciplíny jsou realizovány vždy do plného stavu 9-ti kuželek. Hrát dorážku znamená, že hráč po prvním hodu do plných doráží dalšími hody kuželky, které zůstaly stát. Po jejich doražení se celý způsob hry opakuje.

7.Obecně se uznává a je to i osvědčené, že hrát kuželky je mnohem těžší, protože v bowlingu se hraje většími koulemi, které se navíc snadněji drží.

Zpět na hlavní stranu

 


 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

Zpět na hlavní stranu