ASK Lovosice

 

Fotografie z kuželny

 

 

            Záplavy v srpnu roku 2002 měly katastrofální následky. Lovosická kuželna, která ležela asi 50 m od břehu řeky Labe, se při záplavách náhle ocitla v ohrožení. Protože bylo zřejmé, že hladina řeky stoupne výše než kdykoliv v minulosti, přijel ke kuželně jakýsi inženýr a vyzval nás, ať dobře utěsníme dveře. Odhadoval, že voda stoupne asi do jejich poloviny! Nevěřili jsme, ale přesto jsme dveře utěsnili, jak to nejlépe šlo. Pak už jsme jen zoufale sledovali, jak se voda nezadržitelně přibližuje. V okamžiku, kdy voda dosahovala k prahu kuželny, jsme museli odejít v zájmu vlastního bezpečí. Byl podvečer.

            Ráno jsme se chtěli jít podívat, jak to vypadá s naší kuželnou. Po silnici se k ní však už nedalo vůbec dostat. Naposledy jsme viděli kuželnu z okna kanceláře sportovní haly a v tu dobu voda dosahovala nad okna kuželny. Pak se nad kuželnou zavřela voda. Záplavy byly ty nejmohutnější za posledních 500 let! Pod vodou se nakonec ocitla polovina Lovosic.

            Když začala voda opadat, doufali jsme, že to kuželna „přežila“. Stojí, či ne!? A pak jsme to spatřili! Kuželna nápor vody nevydržela a zbortila se. Spadly stěny i strop. Prostě se sesypala jako domeček z karet. Zůstala stát pouze nově zbudovaná přístavba v hodnotě 400.000Kč. Jedna stěna sice spadla na dráhy, ale nebylo jisté, zda jsou dráhy jejím dopadem poškozené. Odklidili jsme tedy spadané cihly a tvárnice abychom zjistili, že dráhy zůstaly takřka nepoškozené. Oznámili jsme to Lovosice s nadějí, že bude možné kuželnu obnovit. Bohužel - lidé od „Povodí Labe“ rozhodli, že toto místo je příliš rizikové a obnova nebyla povolena. Tím byl náš osud zpečetěn.

            Od  doby padaly různé návrhy, kde a jak kuželnu postavit, ale do současné doby se s výstavbou nové kuželny (případně s rekonstrukcí nějakého starého objektu) nezačalo. Důvodů je mnoho, stejně jako argumentací proč tomu tak je, nicméně pro lovosické kuželkáře je výsledek ten, že nemají domácí kuželnu. Chápeme, že hlavním problémem jsou vždy peníze a proto nám nezbývá než věřit slibu starosty, pana Kulhánka, že i kuželna bude, jen musíme počkat. Vzhledem k tomu, že je po záplavách zřejmě již vše opraveno, doufejme, že přišel i čas na naší kuželnu? Nutno dodat, že právě na poslední schůzi zastupitelstva města byl problém naší kuželny opětně diskutován a tak se snad dají věci konečně do pohybu a nezůstane zase jen u slov.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

 


 

Zpět na hlavní stranu            Záplavy v Děčíně

Zpět na hlavní stranu            Záplavy v Děčíně